۶ قانون براي طراحي بسته‌بندی‌ای كه روي قفسه می‌درخشد

بر اساس FMI (موسسه بازاریابی مواد غذایی)، سوپرمارکت متوسط در ایالات‌متحده آمریکا دارای حدود 40،000 آیتم مختلف است. این صنعت تقریباً 600 میلیاردي $ به‌شدت به مصرف‌کنندگان، توزیع‌کنندگان، تولیدکنندگان و ... طراحان گرافیک، وابسته است. بسته‌بندی محصول، به‌عنوان یک‌رشته طراحی گرافیک، خود به‌تنهایی یک صنعت است.

آژانس‌های طراحی چندملیتی مانند landor، CBA'a و coley porter bell صدها طراح را استخدام می‌کند که تقریباً به‌طور کامل بر روی ایجاد برندهاي تجاری قوی از طریق طراحي بسته‌بندی تمركز دارند. بیایید ببينيم که چه چيزي طراحي بسته‌بندی خوب را بهتر يا بدتر می‌کند.

۱. وضوح و سادگی

دفعه بعد كه به یک سوپرمارکت می‌روید، یک قفسه به‌صورت تصادفی انتخاب كرده و ميان محصولات جست‌وجو كنيد. نگاهی به هرکدام بیندازید و دو سؤال خیلی ساده از خود بپرسيد:

۱. این محصول برای چيست؟

۲. برند آن چیست؟

بسته بندی

يك مثال عالي براي طراحي بسته‌بندی ساده، واضح و درعین‌حال بسیار متمایز

شگفت‌زده می‌شدید اگر می‌دانستید پیدا کردن پاسخ برخی از این سؤالات مهم در کمتر از 4 ثانیه چقدر سخت است، يعني دقیقاً حداکثر زماني كه مصرف‌کننده به هر محصول در قفسه اختصاص می‌دهد.

محصولاتي خواهيد ديد كه لیست دوجین از مزایای محصول را ارائه كرده اما نام تجاری مشخص و واضحي ندارد. محصولاتي را می‌یابید که ظاهر آن فوق‌العاده به نظر می‌رسند اما نمی‌توانید بفهميد درون آن چيست. حتی ممکن است تمیزکننده‌هایی را ببينيد كه بسته‌بندی آن‌ها بيشتر شبيه آبمیوهی كودكان است.

بسته بندی

این ‌یک مثال بد است! این تمیزکننده به طرز خطرناكي خوشمزه به نظر می‌رسد، اينطور نيست؟ این طراحي بسته‌بندی ممکن است مصرف‌کنندگان را به‌اشتباه بیندازد و موفق به شفاف‌سازی محصول نشود.

اگرچه براي برخی از محصولات كمي رمزگونه بودن مشكلي ايجاد نمی‌کند (مثلاً عطرها)، بااین‌حال عدم شناسایی کالا ازنظر محتوا، كاربرد و یا هویت برند یک اتفاق وحشتناک است که معمولاً به يك طراحي بسته‌بندی كه در فروشگاه‌ها ناديده گرفته می‌شود و طرفداري ندارد، منتهي می‌شود.

بنابراین قانون شماره یک را به ياد داشته باشيد: در مورد محصول و برند آن، مشخص و واضح عمل كنيد

۲. صداقت

مبتدیان در طراحي بسته‌بندی، چه مشتریان و چه طراحان، اغلب در تلاش برای به تصویر كشيدن کالا به ایده آل ترین شكل ممكن هستند. یک بيسكوييت غرق‌شده در شکلات را نشان می‌دهند، بااینکه درواقع شما در حال خرید یک بیسکویت ساده با طعم شکلات هستيد. يا گیلاس‌های تازه در ماست میوه‌ای با محتوای میوه‌های ريز نشان می‌دهند.

با به تصویر کشیدن یک محصول ده برابر بهتر از آن چيزي كه واقعاً است، شما ابتدا مصرف‌کننده را گمراه كرده و درنهایت ناامید می‌کنید که تنها به عملکرد فروش خيلي كم و تخريب وجهه‌ی برند منجر می‌شود.

بسته بندی

این محصول ممکن است خوش‌طعم باشد، اما بسته‌بندی به‌وضوح گمراه‌کننده است.

اینجا جایی است که صداقت به ميان می‌آید. مصرف‌کنندگان مخالف محصولات ساده و ارزان نيستند تا زمانی که بدانند درواقع در حال خريدن چه چيزي هستند! مسلماً انتظار كمي ظاهرسازي دارند اما نه تااندازه‌ای كه به نظر محصولي کاملاً متفاوت بيايد. به‌عنوان یک طراح، وظیفه شما نشان دادن کالا به بهترین شكل ممکن است، اما به خاطر داشته باشید که مصرف‌کنندگان - كه شامل خودتان هم می‌شود - سزاوار اين هستند كه با آن‌ها به‌درستی و با روراستي برخورد شود.

۳. اصالت

اصالت، شخصیت و به‌یادماندنی بودن در قلب برندهای بزرگ و البته، طرح‌های بسته‌بندی عالي است.

فهميدن دليلش آسان است - صدها محصول آن بيرون وجود دارد، كه همه برای جلب‌توجه مصرف‌کنندگان رقابت می‌کنند. تنها راه برای برجسته كردن برندتان اين است كه متفاوت و بااعتبار باشد.

به اين دليل كه موضوع اصلي، خلاقیت و اکتشاف است، مشاوره دادن در مورد چگونگی معتبر بودن غیرممکن است. به‌ویژه امروزه زمانی که مردم با هزاران برند، ظاهر و زيبايي فريبنده مواجه هستند.

بسته بندی

این طراحی بسته‌بندی از کالین پورتر بل مثالي عالي از طراحي بسته‌بندی معتبر و به‌یادماندنی است.

اگر به دنبال يك طرح بسته‌بندی عامه‌پسند هستيد، يك طراحی غیرمعمول با «استانداردهای بصری» قوي ارائه دهيد. برای مثال، اگر همه به سراغ طراحي محصول عکس‌دار رفته‌اند، از تصویر و یا طراحی تايپي استفاده كنيد. اگر ديگران از یک طرح افقی استفاده می‌کنند، به سراغ عمودی برويد. اگر بسیاری از طرح‌ها معاصر هستند، سعی کنید با حفظ جذابيت ظاهري، وجهه‌ای قديمي و مربوط به گذشته را معرفي كنيد. جسور و متفاوت باشد و به دسته‌بندی‌های ديگري از محصولات برای الهام گرفتن نگاهي بیندازید - طرح‌های برچسب الهام‌بخش می‌تواند یک‌راه بسیار خوب برای مبادله ایده برای پروژه جديد بسته‌بندی شکلات باشد.

۴. تأثیر قفسه

ازنقطه‌نظر یک خریدار، یک محصول هرگز به‌تنهایی و هرگز با جزئیات بزرگ دیده نمی‌شود. به دليل فاصله مشاهده از قفسه‌ها و این‌که محصولات در سطر و ستون مرتب می‌شوند، همه آنچه می‌بینیم الگوهایي ساخته‌شده از محصولات مختلف هستند. تا زمانی که یک الگوی خاص توجه ما را جلب نكند، تصمیم نمی‌گیریم یک نگاه دقیق‌تر بيندازيم.

این تمایز و جذابيت محصول زمانی که بر روی یک قفسه واقعی قرار می‌گیرد چیزی است که فروشندگان آن را «تأثیر قفسه» می‌خوانند و اين تأثیر، تفاوت زیادی درفروش محصولات ايجاد می‌کند. بسته بندی

این چیزی است که شما در یک سوپرمارکت می‌بینید. کدام محصول اول‌ازهمه توجه شمارا به خود جلب كرد؟

تأثیر قفسه چیزی است که شما نیاز داريد آن را در طرح‌های خود آزمايش كنيد. شما می‌توانید این را با تقلید از قرار دادن طراحی خود بر روی قفسه واقعی انجام دهيد و آن را با محصولات دیگر احاطه كنيد (برای نتایج بهتر، از چند سطر و ستون از هر محصول استفاده كنيد). هر چه متمایزتر به نظر برسد، بهتر به فروش می‌رسد.

توجه: با ديدن نتایج شگفت‌زده می‌شوید - گاهی اوقات محصول با بهترين ظاهر به‌آسانی با بقيه قاتی شده و ناپديد خواهد شد، درحالی‌که طرح‌های ساده‌تر برجسته می‌شوند.

۵. توسعه

طراحی بسته‌بندی باید يك نوع جديد از محصول (تنوع محصول) یا یک زیرگروه برند را به‌آسانی معرفي كند.

به‌عنوان‌مثال، تصور کنید كه در حال ایجاد بسته‌بندی برای برند جدید آب سیب هستيد. شما و مشتری‌تان یک طراحی خاص سیب که عالي به نظر می‌رسد را انتخاب می‌کنید. بااین‌حال، چند ماه بعد، مشتری تصمیم می‌گیرد با طعم گیلاس تحت همان نام تجاری محصولي ارائه كند

بسته بندی

طراحي بسته‌بندی خوب، اجازه‌ی اعمال تغییرات را به‌آسانی و بدون از دست رفتن جذابیت بصری می‌دهد.

برخلاف ميلتان می‌فهمید كه طراحی اولیه‌ای كه ایجاد كرديد به‌شدت وابسته به اين است كه آب سیب خوب عمل كند و طراحي گيلاس حتي ذره‌ای هم به‌خوبی سيب نيست. فوايد گيلاس بايد در جلوبسته باشد و اين خلاف ایده‌ی شما است. با موضوع «توسعه» به مشكل برمی‌خورید. برای جلوگیری از این، همیشه باید بسته‌بندی محصول را با در نظر گرفتن آینده در ذهن، طراحي كنيد. این به معنی ایجاد یک طراحی سیستماتیک بصري که اجازه‌ی تغییرات بصری آسان و یا سایر اطلاعات را می‌دهد است، بنابراین در پايان يك خانواده از محصولاتي با ظاهر خوب خواهيد داشت

۶. كاربردي بودن

كاربردي بودن با شکل، اندازه و قابلیت‌های كاركرد ظرف محصول، نه‌فقط برچسب و یا بسته‌بندی سروكار دارد. هرچه كالا کاربردی‌تر باشد، فروش آن بيشتر می‌شود - زمانی که هاینز بطری سس گوجه‌فرنگی را وارونه كرد، خریدوفروش آن سر به فلک کشید.

بسته بندی

قرار دادن چیزها روی سرشان به هاینز كمك كرد سس گوجه‌فرنگی بیشتري بفروشد، زمانی که صنعت سس گوجه‌فرنگی در بحران رشد بود.

كاربردي بودن جنبه‌ای از طراحي بسته‌بندی است كه ناديده گرفته می‌شود، تنها به اين دلیل كه مشتریان اغلب محصولاتي را كه قبلاً استفاده‌شده و صحت آن‌ها ثابت‌شده را انتخاب می‌کنند و اين یک فرصت ازدست‌رفته برای نوآوری است؛ اما اگر شما خوش‌شانس باشيد و یک شانس برای طراحی بطری، جعبه و یا فنجان بعدي داشته باشيد، همیشه اول كاربردي فكر كنيد - و یا در بسیاری از موارد، چگونه می‌توانید استفاده، حمل یا نگهداری محصول را آسان‌تر كنيد. كاربردي بودن به‌تنهایی می‌تواند بسیاری از چالش‌های طراحي بسته‌بندی را حل کند.

جمع‌بندی

طراحي بسته‌بندی، یک میدان بزرگ و خواستار طراحی برای طراحان است و هميشه در پي طراحانيست كه می‌توانند هم اصالت محصول و هم عملکرد فروش را ارائه كنند. بسته‌بندی آخرین پیامي است كه یک مصرف‌کننده می‌بیند و آخرین شانس برای متقاعد کردن او به خريد محصول.

وضوح، صداقت، اصالت و قوانین دیگر در بالا، نقش مهمي را در اين فرايند بازي می‌کنند، اما به‌هیچ‌وجه حرف آخر را در مورد آن نمی‌زنند.

منبع: 99designs.com
ترجمه: البرزمدیا
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت، پیگرد قانونی دارد!